Lajme

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin e sulmit në Zhur

01/29/2020 15:08
nga:Norë Kelmendi

Prokuroria Themelore në Prizren, ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme në Gjykatën Themelore të parashtrohet kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit ndaj I.B., i dyshuar për sulmin me eksplozivë ku humbi jetën një zyrtar i Policisë së Kosovës dhe tre të tjerë mbetën të lënduar

Përmes një komunikate për media, Prokuroria Themelore në Prizren ka bërë të ditur se i dyshuari I.B. është arrestuar nën dyshimin e kryerjes së veprës penale “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”, ku është dërguar në mbajtje për 48 orë.

“Gjatë veprimeve të ndërmarra nga ana e Prokurorisë, është arrestuar i dyshuari me inicialet I.B, për shkak të veprës penale “Shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm” nga neni 356 paragrafi 5 lidhur me paragrafin 1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës (KPRK). Ndërsa, me urdhër të prokurorit, i dyshuari I.B, është ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, kurse gjatë ditës pritet që në Gjykatën Themelore në Prizren për të njëjtin të parashtrohet kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit. Prokuroria Themelore në Prizren, është duke i ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore për zbardhjen e plotë të rastit”, bëhet e ditur në komunikatë.

06/15/2020 13:05

Vajza e vrarë dje në Pejë, rezultoi pozitive për koronavirus