Cool

Kanë filluar të gjithë ta pinë kafenë me një lugë gjalpë, kjo është një arsye interesante

10/14/2019 11:00
nga:N S

Kafja e mëngjesit apo e ditës nga disa po pihet me një lugë gjalpë.

Kjo është një arsye interesante.

Ka një prirje të re që mund të ndryshojë përgjithmonë mënyrën se si e pini kafenë.

Në vend të kremit dhe sheqerit të zakonshëm, shumë njerëz tani po shtojnë gjalpë në kafenë e tyre dhe bëhet fjalë për gjënë më të çuditshme që kemi dëgjuar ndonjëherë.

Për shumicën e njerëzve, vendosja e gjalpit në kafenë e tyre tingëllon skeptike nëse nuk është e rrezikshme, por jo të gjithë llojet e gjalpëve janë të këqij për ju, transmeton Class.

Në këtë rast, ekziston vetëm një lloj gjalpi që duhet të vendosni në kafenë tuaj: gjalpë i marrë nga bagëtitë e ushqyera me bar.

Shumica e lopëve ushqehen me misër ose soje.

Kjo metodë ushqimi është e lirë dhe ngopëse, por lopët nuk kanë për qëllim ta hanë atë, madje ato as nuk mund ta tresin atë siç duhet dhe qumështi i tyre prodhon llojet e yndyrnave që nuk duhen në trupin tuaj.

Megjithatë këtu renditen pesë arsyet e forta pse nga sot ju duhet të shtoni në kafenë që konsumoni çdo ditë, një lugë të vogël me gjalpë.

1. Gjalpi ka yndyrnat e duhura që rregullojnë kolesterolin, dhe nuk e shtojnë atë.

Gjalpi ka raportin më të mirë të acideve yndyrore omega 6 dhe omega 3 (që zvogëlojnë yndyrën e trupit) dhe është një burim i mirë i vitaminës K, që të dyja sipas një studimi zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

2. Siguron yndyrna të shëndetshme për trurin dhe trupin tuaj për të krijuar mure qelizore (membrana) dhe hormone.

3. Pirja e kafesë me gjalpë çdo mëngjes e vë trupin tuaj në rutinë për të djegur dhjamin gjatë gjithë ditës.

Acidi linoleik i gjetur tek gjalpi ndihmon për të ulur masën e yndyrës në trup, veçanërisht tek individët me mbipeshë.

4. Kafeja e përzier me yndyrnat e shëndetshme që ka gjalpi do të ndihmojë në prodhimin e ketoneve, të cilat formohen kur trupi juaj krijon energji nga yndyra sesa nga karbohidratet.

5. Një lugë gjalpë në kafenë tuaj është gjithçka që ju nevojitet për të zëvendësuar krejtësisht një vakt mëngjesi, duke e bërë këtë një alternativë të shpejtë për njerëzit që janë në lëvizje.

Sigurimi i trupit tuaj me yndyrna thelbësore dhe kalori është një përzierje me performancë më të lartë sesa një burim karbohidrati i marrë nga tërshëra.