Lajme

Kandidati i VV-së për kryetar të Prizrenit, pro ndërtimit të Xhamisë në Kalanë e qytetit

09/13/2017 23:43
nga:Gazeta Blic

Lëvizja Vetëvendosje e mbështet ndërtimin e Xhamisë në Kalanë e Prizrenit.

Kështu ka thënë në një intervistë të dhënë për emisionin “Interaktiv” të KTV-së, kandidati për kryetar të Prizrenit nga VV-së, Mytaher Haskuka, raporton Gazeta Blic.

Ai ka thënë se nëse shumica e mbështesin ndërtimin e kësaj xhamie, atëherë edhe ai do ta mbështes atë.

Ndërkohë, tash e sa kohë ka filluar debati për dhe kundër ndërtimit të një xhamie në Kalanë e qytetit të Prizrenit.

Haskuka ndër të tjera ka thënë se ka plan për ruajtjen e trashëgëmisë dhe ndërtesave të vjetra në qytetin e Prizrenit.

Ai ka thënë se edhe si deputet të formohet një komision, që do të hetonte se çka po ndodhë me Qendrën Historike të Prizrenit, raporton Gazeta Blic.

Sipas tij, duhet të krijohet edhe një fond emergjent për qendrën Historike të Prizrenit.