Showtime

Kandidati për President të SHBA’ve akuzohet për abuzim seksual

03/29/2020 12:11
nga:N S

Një ish ndihmëse e kandidatit për president të SHBA’ve, Joe Biden, tha këtë javë se ai e sulmoi seksualisht në 1993..

Tara Reade, e cila ishte në atë kohë duke shërbyer si ndihmëse në zyrën e senatit të Bidenit, tha Biden e puthi atë dhe preku pa dëshirën e saj.
Reade tha që ajo e largoi Biden nga ajo dhe ai gjoja u mërzit dhe tha:

‘’Mos bëj kështu. Kam dëgjuar se ju pëlqej.’’
“Ishte gjithçka shpartalluar në atë moment,” tha Reade Halper në intervistë. “Ai ishte, si, mosha e babait tim. Ishte kampion I mbrojtjes së drejtave të grave në sytë e mi. Nuk mund ta besoja që po ndodhte kjo gjë.’’

Prillin e kaluar, Reade ishte një nga tetë gratë që akuzoi ish nënkryetarin për prekje të papërshtatshme
Biden, i cili më vonë vazhdoi të jetë nënkryetar para se të kandidonte për president vetë, e mohoi akuzën përmes zëvendës menaxherit të tij të fushatës.

“Gratë kanë të drejtë të tregojnë historinë e tyre, dhe reporterët kanë një detyrim që t’i kontrollojnë rreptësisht këto pretendime,” tha Kate Bedingfield. “Ne i inkurajojmë ata ta bëjnë këtë, sepse këto akuza janë të rreme”.

Edhe Presidenti aktual Donald Trump është akuzuar për abuzim seksual. duke filluar nga ngacmimet e deri te sulmet dhe përdhunimet, nga të paktën 21 gra.
Presidenti i mohon rregullisht akuzat për abuzim seksual dhe çdoherë I ka cilësuar këto lajme si të rreme.

05/02/2020 22:55

Biden, ultimatum Federatës: Paga të barabarta, ose s’ka fonde për Kupë të Botës