Lajme

Ka një shërim: Kalifornia pretendon se ka zbuluar një antitrup që mund të bllokojë 100% infeksionet e koronavirusit

05/17/2020 13:28
nga:N S

Shkencëtarët në një kompani bioteknike në Kaliforni kanë gjetur një antitrup që bllokon plotësisht koronavirusin në një zbulim që ata e quanin ‘kurë’, apo shërim, raportoi Fox News.

Sorrento Therapeutics, me qendër në San Diego, pretendon se antitrupi i tij STI-1499 ndaloi koronavirusin nga hyrja në 100 përqind e qelizave të shëndetshme njerëzore në eksperimentet e tij. Sorrento është duke bashkëpunuar me një shkollë të mjekësisë në New York, shkruan DailyMail përcjellë GazetaBlic.

Në një njoftim për shtyp, Sorrento tha se mund të prodhojë deri në 200,000 doza të antitrupave në muaj – një afat kohor prodhimi që ka të ngjarë ta bëjë ilaçin në dispozicion muaj më shpejt se sa pritet një vaksinë COVID-19.Kompania ka paraqitur për miratim urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA), por ende nuk ka marrë dritën e gjelbër.

‘Ne duam të theksojmë se ekziston një kurë,’ i tha Fox CEO i Sorrento, Dr Henry Ji. Ekziston një zgjidhje që funksionon 100 përqind. Nëse ne kemi antitrupin neutralizues në trupin tuaj, nuk keni nevojë për distancimin shoqëror. Ju mund të hapni një shoqëri pa frikë. ‘Sidoqoftë, kjo është një kuptim ‘nëse’. Duke premtuar se efektet e tij në virus ishin në testet laboratorike në qelizat njerëzore, kompania nuk mund të thotë me të drejtë se ka bllokuar infeksionin në trupin e njeriut’, thotë mjeku Sorrento.

Antitrupi ende nuk është testuar te njerëzit, kështu që si mund të sillet brenda trupit dhe efektet e mundshme anësore të tij janë plotësisht të panjohura. Vjen në të njëjtën ditë që udhëzimet për distancimin shoqëror të administratës Trump për të ngadalësuar përhapjen po skadojnë, dhe ndërsa shumë shtete fillojnë të rihapen megjithë paralajmërimet e ekspertëve se kufizimet relaksuese mund të shkaktojnë një valë të dytë shkatërruese të infeksioneve.

Droga e mjekut që ai do përdor, e quajtur STI-1499 është një  duzinë antitrupash – qeliza imune që neutralizojnë patogjenët si koronavirus. Një koktej antitrupash mund të veprojë si një ‘mburojë mbrojtëse‘ për qelizat njerëzore, duke parandaluar hyrjen e virusit që shkakton COVID-19, SARS-CoV-2. Ai bllokon virusin nga porta kryesore e tij, një receptor në sipërfaqen e qelizave njerëzore, receptori ACE2. ‘Kjo i vë krahët rreth virusit. Ai përfundon rreth virusit dhe i largon ata nga trupi, ‘Dr Ji tha për Foxnews për atë që kompania e tij ka parë në eksperimentet në laborator.

‘Kur antitrupi parandalon hyrjen e një virusi në qelizën njerëzore, virusi nuk mund të mbijetojë.Nëse ata nuk mund të hyjnë në qeli, ata nuk mund të përsërisin. Pra do të thotë që nëse parandalojmë që virusi të marrë qelizën, virusi përfundimisht vdes. Trupi pastron atë virus, tha ndër të tjera mjeku.

Shumë kompani dhe universitete në të gjithë botën kanë eksploruar përdorimin e antitrupave për të trajtuar koronavirusin. Inkurajuese, antitrupi i zbuluar nga Sorrento i përket një klase të quajtur neutral neutralizues , ose antitrupa lidhës. Ato plotësisht dhe posaçërisht lidhen me pjesën e virusit që përshtatet si një bravë në një çelës me pjesë të qelizave njerëzore. Sipas Dr Derek Lowe, një kimist organik që shkruan për Science Translational Medicine, të dy bllokojnë virusin dhe tingëllojnë alarmin për pjesën tjetër të sistemit imunitar për të ngritur një përgjigje. Këto janë të preferueshme nga llojet e tjera të antitrupave të cilat nuk bllokojnë plotësisht efektet e virusit, dhe aksidentalisht mund ta lehtësojnë hyrjen në qelizat njerëzore. Dr Lowe vëren se antitrupat neutralizues, në përgjithësi, gjithashtu kanë potencial të veprojnë si ‘vaksina të përkohshme‘, duke parandaluar infeksionin koronavirus tek njerëzit që nuk e kanë kontraktuar atë.

Gjykimet tashmë kanë filluar përdorimin e plazmës së gjakut nga pacientët e rikuperuar – i cili supozohet se përmban antitrupa – për të trajtuar njerëzit që ende vuajnë nga infeksioni.

Sorrento kishte mbledhur një bibliotekë me miliarda antitrupa gjatë dekadës së kaluar, dhe filloi kontrollimin sistematik të tyre për potencial kundër koronavirusit, pasi ajo që filloi si një shpërthim, shpërtheu në një pandemi. Shkencëtarët atje identifikuan rreth një duzinë antitrupash që kishin disa efekt në virus. Si rezultat, ata vendosën tiganë për të krijuar një koktej antitrupash të shumëfishtë, me shpresën se, nëse virusi është në mutacion të bëhet imun ndaj një antitrupit, të tjerët mund të sigurojnë mbrojtje mbrapa.

Në ndërkohë, Sorrento tha se është duke u arritur partnerëve potencialë prodhues dhe duke kërkuar qeverinë e SHBA për mbështetje me shpresën për të bërë ‘dhjetëra miliona doza në një periudhë të shkurtër kohe për të përmbushur kërkesën e madhe të parashikuar’.

Prodhimi i antitrupave mund të paraqesë sfida. Kërkon një proces mjaft kompleks dhe duhet të monitorohet nga afër për ndotjen dhe çështje të tjera, shkroi Dr Lowe. Megjithatë, nuk specifikoi një datë të fillimit ose planin për provat klinike njerëzore. Nuk ka kurë të provuar për koronavirusin. Në fillim të këtij muaji, antiviral i Gilead, , iu dha miratimi i urgjencës nga FDA pasi ajo tregoi përfitime të pakta por premtuese për herë të mbijetesës dhe shërimit në një studim të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë (NIH).

/GazetaBlic/

 

12/29/2020 13:59

Dyfishohen rastet e reja me Covid-19 në Premierligë