Lajme

Johannes Hahn reagon pas tërmetit në Shqipëri: BE ofron angazhimin e emergjencave të saj

09/22/2019 13:03
nga:Y I

Komisioneri për Zgjerimin e BE-së, Johannes Hahn shpreh solidarizim me situatën në Shqipëri, pas rënies së tërmeteve.

Në një postim në Twitter, Hahn shkruan se Evropa vë në gatishmëri emergjencat civile të saj, për të kaluar sa më shpejt situatën e rëndë.

“I trishtuar dhe i shqetësuar që mësova për serinë e tërmeteve shkatërruese në Shqipëri, të cilat shkaktuar dëmtime të qindra njerëzve, si dhe dëmtime serioze në infrastrukturën e ndërtesave. BE ofron ndihma të menjëhershme si dhe angazhimin e Emergjencave Civile të Evropës, nëpërmjet Emergjencave Civile shqiptare”, shkruan Hahn.