Showtime

James Bond anulon premierën në Kinë, shkak koronavirusi

02/18/2020 22:23
nga:N S

Për shkak të epidemisë të quajtur si koronavirusit, filmi i ri i James Bond “No Time to Die” ka anuluar premierën e tij në Kinë.

Filmi, i cili shënon kthesën e fundit të yllit Daniel Craig si spiun ikonik, është vendosur të debutojë në Amerikën e Veriut në 10 prill.

Kinematë kineze dhe raportet e mëdha të ekonomisë së dytë më të madhe në botë janë mbyllur që prej festës hënore të vitit të ri gjatë muajit të kaluar.

Edhe nëse kinematë hapen në muajin prill, publiku kinez nuk do të jetë në gjendje të shoh filmin e Craig dhe yjeve tjerë, pasi ata janë këshilluar që të qëndrojnë larg Kinës për një kohë.

Koronavirusi, i cili u shfaq për herë të parë në provincën Hubei në Kinë, ka infektuar më shumë se 71 mijë njerëz në mbarë botën dhe ka vrarë 1.775, duke përfshirë pesë persona jashtë territorit të Kinës.