Lajme

Ja kush po udhëheq në zgjedhjet në Turqi

03/31/2019 20:07
nga:A. R.

Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP) e presidentit turk Recep Tayyip Erdogan kryeson zgjedhjet lokale me 48 për qind të votave, pasi numërimit të 28 për qind të votave, njoftoi sonte televizioni publik TRT.

Partia kryesore Popullore Republikane (CP) e opozitës fitoi 31 për qind të votave, bazuar në rreth 28 për qind të materialit të votimit me më shumë se 194,000 vendvotime, njofton AP.

Një total prej 12 partish politike morën pjesë në zgjedhjet në të cilat qytetarët zgjodhën autoritetet lokale sot për një mandat pesëvjeçar.

Gjithsej 73 kandidatë të pavarur për kryetar bashkie morën pjesë në zgjedhje dhe 57 milionë qytetarë kishin të drejtë vote.

Turqia ka gjithsej 81 provinca, duke përfshirë 30 metropole, përfshirë Stambollin dhe Ankaranë.

03/16/2020 19:19

Elshani: Ministri Vitia rrezikoi qytetarët e Podujevës