Sporti

Italia po shërohet nga koronavirusi, vijnë lajme të mira për futbollistët dhe skuadrat e Serie A

06/03/2020 08:18
nga:Mergim Rreci

Një virolog dhe anëtar i komisionit mjekësor të FIGC konfirmon “rregulli mund të ndryshojë” në lidhje me një karantinë 14-ditore, pasi COVID-19 është “më i dobët” në Itali tani.

Protokolli mjekësor për rifillimin e Serisë A nga 20 qershori duhej të përfshinte një periudhë automatike izolimi 14-ditësh për të gjithë skuadrën në rast të një testi koronavirus pozitiv, jo vetëm personit që kapi sëmundjen.

Ekzistojnë frika shumë e vërtetë që me këtë rregull në fuqi, një provë pozitive në mesin e lojtarëve ose stafit mund ta ndërpresë të gjithë turneun.

“Nëse më shumë se një skuadër duhet të ndalet, atëherë po, por me një ata ndoshta do të kishin akoma kohë për të përfunduar turneun,” i tha Profesor Vincenzo Salini për Rai Sport, përcjell GazetaBlic.

“Pas shumë vështirësive, rruga e virusit po shkon drejt greminës, kështu që ekzistojnë kushtet klinike dhe epidemiologjike për të sugjeruar se virusi po dobësohet.”

Kjo është përmendur nga disa virologë në Itali, duke pretenduar se ngarkesa virale e testeve pozitive tani është “infinititale” krahasuar me një muaj më parë.

“Ne nuk e dimë pse ka ndodhur kjo, me sa duket nxehtësia ka ndikuar në të, ose virusi mund të ketë ndryshuar. Fakti është, ne nuk kemi më asnjë pacient të kujdesit intensiv në Spitalin San Raffaele në Milano. ”

Me virusin që humbet forcën dhe rastet e reja që tregojnë simptoma minimale, a do të ishte e mundur të ulet rregulli i karantinës 14-ditore për të gjithë grupin?

“Ne po mundohemi të shohim se si zhvillohet situata, por me uljen e ngarkesës virale, ne mund të ndryshojmë rregullin me kalimin e kohës. Në çdo rast, unë ende mendoj se sezoni mund të përfundojë.