Lajme

Hoxhaj në takimin me ambasadorin e Britanisë: Do jemi opozitë konstruktive

03/01/2021 15:57
nga:Sh Xh

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, është takuar sot me ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott.

Gjatë takimit sipas PDK-së u diskutua për gjendjen e krijuar nga pandemia Covid 19, dhe për sigurimin e vaksinës anti-Covid për popullatën dhe ndikimin që ka pasur pandemia në ekonominë e vendit.

Hoxhaj ka premtuar opozitë konstruktive dhe ka theksuar se është e nevojshme që sa më parë të konstituohet Kuvendi dhe të formohet qeveria e re.

Njoftimi i plotë nga PDK.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, i shoqëruar nga anëtari i kryesisë Muzafer Shala, ka pritur sot në takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott.

Gjatë këtij takimi u diskutua për gjendjen e krijuar nga pandemia Covid 19, ku u shpreh shqetësimi për vonesën në sigurimin e vaksinës anti-Covid për popullatën dhe ndikimin që ka pasur pandemia në ekonominë e vendit.

Tutje, Hoxhaj dhe Abbott kanë folur edhe për situatën aktuale politike në vend, pas përfundimit të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Hoxhaj duke thënë se PDK do të jetë opozitë konstruktive e qeverisë, ka theksuar se është e nevojshme që sa më parë të konstituohet Kuvendi dhe të formohet qeveria e re.

Ai ka falënderuar ambasadorin britanez për mbështetjen e dhënë Kosovës gjatë kësaj periudhe dhe ka thënë se vendit i duhet edhe më tej përkrahja nga partnerët ndërkombëtarë në aspektin e konsolidimit të brendshëm dhe të jashtëm, rimëkëmbjen ekonomike, çështjet e sigurisë dhe sundimit të ligjit.

Vizita e Lajçakut shihet si informuese dhe pa prodhimtari të veçantë

04/17/2021 07:11

100 mijë e 655 raste me koronavirus nga 493 mijë e 776 persona të dyshimtë në total deri më tani në Kosovë