Sporti

Hidhet shorti i Superligës, derbi i vjetër në xhiron e parë

09/11/2020 16:15
nga:M K

Sot, në zyrat e Federatës së Basketbollit të Kosovës është bërë hedhja e shortit për edicionin 2020-2021 në Superligën e Kosovës në basketboll.

Edicioni i ri do të fillojë më 21 tetor, kur edhe do të zhvillohet xhiroja e parë, shkruan faqja zyrtare e federatës kosovare të basketbollit, përcjell GazetaBlic.

Ndërkohë, para fillimi të edicionit të ri në elitën e basketbollit do të zhvillohen ndeshjet e “Play-out”-it ndërmjet Trepçës dhe AS Prishtinës, ku fituesi do të garojë në Superligë.

Që në javën e parë do të kemi derbin ndërmjet rivalëve të vjetër, Pejës dhe Sigal Prishtinës. Në takimet tjera, Rahoveci e pret Vëllaznimin që ka hyrë si fituese e Ligës së Parë, derisa Golden Eagle Ylli do të ballafaqohet me Ponte Prizrenin. Bashkimi do të ndeshet me Trepça/AS Prishtina.

Orari i ndeshjeve Superliga

Raundi I

Xhiroja I, 21/22.10.2020 mërk/enjte

Peja vs Sigal Prishtina

Rahoveci vs Vëllaznimi

Ponte Prizreni vs Golden Eagle Ylli

Bashkimi vs Trepca/AS Prishtina

Xhiroja II, 28/29.10.2020 mërk/enjte

Sigal Prishtina vs Trepca/AS Prishtina

Golden Eagle Ylli vs Bashkimi

Vëllaznimi vs Ponte Prizreni

Peja vs Rahoveci

Xhiroja III, 31/01.11.2020 shtu/e diel

Rahoveci vs Sigal Prishtina

Ponte Prizreni vs Peja

Bashkimi vs Vëllaznimi

Trepca/AS Prishtina vs Golden Eagle Ylli

Xhiroja IV, 07/08.11.2020 shtu/e diel

Sigal Prishtina vs Golden Eagle Ylli

Vëllaznimi vs Trepca/AS Prishtina

Peja vs Bashkimi

Rahoveci vs Ponte Prizreni

Xhiroja V, 11/12.11.2020 mërk/enjte

Ponte Prizreni vs Sigal Prishtina

Bashkimi vs Rahoveci

Trepca/AS Prishtina vs Peja

Golden Eagle Ylli vs Vëllaznimi

Xhiroja VI, 18/19.11.2020 mërk/enjte

Sigal Prishtina – Vellaznimi

Peja – Golden Eagle Ylli

Rahoveci – Trepca/AS Prishtina

Ponte Prizreni – Bashkimi

Xhiroja VII, 05/06.12.2020 shtu/e diel

Bashkimi – Sigal Prishtina

Trepca/AS Prishtina – Ponte Prizreni

Golden Eagle Ylli – Rahoveci

Vellaznimi – Peja

Raundi II

Xhiroja VIII 09/10.12.2020 mërk/enjte

Sigal Prishtina vs Peja

Vëllaznimi vs Rahoveci

Golden Eagle Ylli vs Ponte Prizreni

Trepca/AS Prishtina vs Bashkimi

Xhiroja IX, 16/17.12.2020 mërk/enjte

Trepca/AS Prishtina vs Sigal Prishtina

Bashkimi vs Golden Eagle Ylli

Ponte Prizreni vs Vëllaznimi

Rahoveci vs Peja

Xhiroja X, 23/24.12.2020 mërk/enjte

Sigal Prishtina vs Rahoveci

Peja vs Ponte Prizreni

Vëllaznimi vs Bashkimi

Golden Eagle Ylli vs Trepça/AS Prishtina

Xhiroja XI, 26/27.12.2020 shtu/e diel

Golden Eagle Ylli vs Sigal Prishtina

Trepca/AS Prishtina vs Vëllaznimi

Bashkimi vs Peja

Ponte Prizreni vs Rahoveci

Xhiroja XII, 29/30.12.2020 martë/ mërkurë

Sigal Prishtina vs Ponte Prizreni

Rahoveci vs Bashkimi

Peja vs Trepça/AS Prishtina

Vëllaznimi vs Golden Eagle Ylli

JANAR 2021

Xhiroja XIII, 09/10.01.2021 shtu/e diel

Vëllaznimi vs Sigal Prishtina

Golden Eagle Ylli vs Peja

Trepca/AS Prishtina vs Rahoveci

Bashkimi vs Ponte Prizreni

Xhiroja XIV, 13/14.01.2021 mërk/enjte

Sigal Prishtina vs Bashkimi

Ponte Prizreni vs Trepça/AS Prishtina

Rahoveci vs Golden Eagle Ylli

Peja vs Vëllaznimi

09/19/2020 12:02

FIBA shpalos detajet për kualifikueset për Kupën e Botës, “preket” edhe Kosova