Lajme

Haradinaj tregon se kur do të kryhet çështja e Demarkacionit

03/09/2018 22:09
nga:M H

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur optimist se javën e ardhshme do të kryhet çështja e Demarkacionit.

Ai nuk ka qartësuar se a do të jenë votat e Listës Serbe apo të Vetëvendosjes ato që do të mundësojnë kalimin e demarkacionit.

Po për Listën Serbe ka thënë se kjo parti është duke e shqyrtuar për të përkrahur demarkacionin.

“Unë i respektojë deputetët e Listës Serbe, jemi në biseda me ta që do të ndihmojnë ata për lirinë e lëvizjes. Ne nuk do të japim koncesion për lirinë e lëvizjes. Jam i bindur se do gjejmë gjuhë të përbashkët, edhe serbët e Kosovës janë të izoluar”, ka thënë Haradinaj në një intervistë për televizionin publik.

Kryeministri i është përgjigjur edhe letrës së kreut të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, lidhur me çështjen e Demarkacionit.

“Kurti ka kërkuar që të ketë koritim para ratifikimit. Unë e kuptojë pozicionin e Z.Kurti, në këtë etapë nënkupton dalje prej një marrëveshje. Unë besoj se kufiri do të kthehet në Kullë e Qakorr. Mali i Zi nuk ka ambicie ndaj nesh, ka ndodhur ratifikimi”.

Sipas ti, tani janë dy drejtime të Vetëvendosjes.

“Është interes i qytetarëve të Kosovës dhe ftoj që të votojnë, është vërtetë e tepërt. Tani është hequr argumenti”.

Haradinaj ka thënë se pa votën e LDK-së, nuk do të mund të votohet.

“Unë kam bërë lëvizje politike”.

12/18/2018 20:06

Frashër Krasniqi: Të gjithë u çuan kundër Mogherinit përveç Vetëvendosjes