Lajme

Haradinaj thotë se me LDK duhet të sqarohen ende për demarkacionin

03/07/2018 13:14
nga:Q F

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, duke folur rreth seancës së radhës për Demarkacionin, thotë se janë në diskutim për datën e mbajtjes së saj, e cila mund të mbahet këtë javë apo në fillim të javës tjetër. Por thotë se ende nuk i kanë siguruar votat për demarkacionin, sepse po t’i siguronin ato, do ta thërrisnin menjëherë seancën.

Ai e ka bërë të qartë se nuk i kanë votat e Listës Serbe, derisa thekson se edhe me LDK’në i kanë disa detaje që duhet pastruar.

“Jemi në diskutim për datën. Pra për ditën e seancës dhe në diskutime të brendshme, me u bashku votat, se janë dy të tretat. Se nuk është një proces i lehtë. Besoj që jemi në ato përgatitjet finale. Mund të ndodh në fund të kësaj jave. Eventualisht në fillim të javës tjetër. Por nuk do të shtyhet më shumë… Jemi në komunikim dhe me Listën Serbe dhe me deputetët tjerë të partive politike shqiptare, me komunitetet… por ende nuk është definitive 2/3. Për ata jemi duke punuar që t’i kemi 2/3 e votave. Sikur t’i kishim sot të garantuara 2/3 të votave, sot do ta thirrshim seancën. Por meqenëse ende si kemi 2/3, pra koalicioni qeverisës, partitë shqiptare, komunitetet jo serbe e kanë dhënë votën. Lista Serbe ende jo. Pastaj kemi LDK-në që është deklaruar pro. I ka dhe disa detaje që duhet me i pastru me ta. Shpresoj që do të kemi dhe deputetë të tjerë shqiptar që do ta japin votën”, tha ai, raporton Kosovapress.

Haradinaj nuk flet për kushtet e mundshme të Listës Serbe në këmbim të votës për demarkacionin, por pohon se janë në diskutim me ta. Megjithëse thotë se ende s’kanë dakordim për votë.

“Në diskutim e sipër ka plot tema që trajtohen, që po diskutohen. Mirëpo ende nuk kemi një dakordim për votë”, tha ai.

12/18/2018 20:16

Dy ‘pensionerët’ që mund të transferohen në Barcelonë në merkaton e janarit