Lajme

Haradinaj merr pjesë në hapjen e ekspozitës “The Velvet Revolution”, që shënon ndarjen e Çekosllovakisë

11/20/2019 19:33
nga:B. D

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, morri pjesë në hapjen e ekspozitës “The Velvet Revolution”, shkruan GazetaBlic.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se kjo ekspozitë u mbajt me rastin e përkujtimit të ngjarjeve nga historia e Çekisë dhe Sllovakisë.

Ekspozita shfaq ndarjen e Çekosllovakisë përmes Revolucionit të Kadifenjtë më 1989, duke rezultuar në krijimin e dy shteteve të pavarura në mënyrë paqësore.

Shkrimi i plotë i tij:

Me rastin e përkujtimit të ngjarjeve nga historia e përbashkët e Çekisë dhe Sllovakisë, me ftesë të ambasadës çeke në vendin tonë, kënaqësi të merrja sonte pjesë në hapjen e ekspozitës “The Velvet Revolution”, që shënon ndarjen e Çekosllovakisë, përmes Revolucionit të Kadifenjtë më 1989, duke rezultuar në krijimin e dy shteteve të pavarura në mënyrë paqësore.

Me rastin e përkujtimit të ngjarjeve nga historia e përbashkët e Çekisë dhe Sllovakisë, me ftesë të ambasadës çeke dhe…

Publiée par Ramush Haradinaj sur Mercredi 20 novembre 2019

12/11/2019 13:20

Haradinaj njofton se janë rikthyer në Shqipëri personat e fundit të strehuar në Parkun Inovativ në Prizren