Uncategorized

Halil Matoshi ‘befason’: E mbështet vendimin e Glauk Konjufcës për shkarkimet e sotme

02/20/2020 16:45
nga:Gazeta Blic

Ish-këshilltari i Ramush Haradinajt, Halil Matoshi ka mbështetur Ministrin e Punëve të Jashtme Glauk Konjufca, pas vendimit për shkarkimin zyrtarëve në Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Kosovës.

Sipas Matoshit, shkarkimi i konsujve që kanë marrë detyra përmes lidhjeve nepotiste e partiake do të ketë kuptim vetëm nëse Ministri ia rikthen kredibilitetin konkursit publik që nxjerr në pah vlera dhe meritokraci.

“Kam shkru se Qeveria Kurti nëse arrinë t’ia kthejë dinjitetin e Republikës, duke mos e lënë diplomacinë e saj në duer militantësh partiakë, rrugaqësh t’pa shkollë e shoferësh, unë si rival politik, do ta duartrokas fort! Nëse arrinë me ua mbyllë derën analfabetëve funksional, për t’i mbajtur jashtë sistemit, duke i dhënë kredibilitet konkursit publik, bravo i qoftë”, ka thënë Matoshi, përmes një reagimi publik.

Më poshtë e gjeni reagimin e plotë: