Lajme

Haki Abazi, Grenellit: Respektoje Qeverinë e Kosovës!

04/01/2020 17:17
nga:E Sh

Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Haki Abazi, i ka reaguar emisarit të Donald Trump-it për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, Abazi i ka kërkuar atij që të respektoje vendimet e qeverisë Kurti.

Haki Abazi në një intervistë për Gazeten inFokus, ka deklaruar se reciprociteti është forma e duhur ndajë Serbisë.

“Reciprociteti është pjesë e programit të qeverisë është vullnet i votuesve të Kosovës pasi ata e kanë zgjedhur që kjo qeverië duhet të udhëheqë mendoj që SHBA-ja do të jetë gjithmonë në mbështetjen e Kosovës por që edhe Grenell duhet të ketë respekt ndaj qeverisë së Kosovës të zgjedhur në mënyrë demokratike”, ka thënë ai.

Zëvendëskryeministri shtoi se Serbi ka vite që lobon kundër Kosvës dhe asnjëherë nuk janë marr masa ndaj saj.

“Ne kemi 20 vite përkushtim nga ShBA-të, për zhvillimi ekonomik ligj dhe drejtësi që nuk ka ndodhur në Kosovë, kjo qeveri ka ndryshuar qasjen edhe ndajë ligjit dhe drejtësisë jemi të pëkushtuar të punojm për vullnetin e popullit, ka deklaruar Abazi.

Ky ishte qëndrimi i Richard Grenell:

Grenell reagon sërish, tregon edhe një herë se është kundër reciprocitetit