Lajme

Guri nga Kosova në Kuvendin e Serbisë, kryetarja kërkon pauzë dhe largimin e tij

10/04/2017 07:41
nga:Gazeta Blic

Shefi i grupit të përfaqësuesve të Lëvizjes Dveri, Boshko Obradoviq, sot, gjatë seancës së Kuvendit të Serbisë ka kërkuar që të pranohet rezoluta e lëvizjes së tij, rreth “mbrojtjes së Kosovës” dhe ka treguar një gur të madh, të cilin siç ka thënë e ka sjellë nga Kosova.

Ai, siç shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi, pasi e ka ngrit gurin, ka filluar të recitojë këngën “Atdheu”.

Si pasojë, ka qenë kryetarja e Kuvendit, Maja Gojkoviq ajo që ka kërkuar pauzë dhe që guri të largohej nga aty.

“Unë nuk e kuptoj pse mundet që dikë të shqetësojë një gur që dje e kam sjellë nga Kosova dhe Metohija, dhe kënga në fjalë”, citohet të ketë thënë Obradoviq.

Ai u ka thënë mediave serbe se gurin e ka marrë dje në Kosovë si diçka të “shenjtë” duke shtuar se “nuk është një gur i zakonshëm, por një gurë i themelit të shtetit tonë”

08/17/2018 08:41

Kjo video e qenëve do ua bëjë ditën më të bukur