Sporti

Guardiola mendon që Kevin De Bruyne mund ta fitojë “Topin e Artë”

02/12/2018 09:46
nga:Y.K

Sezoni spektakolar i Manchester City nuk tregon asnjë shenjë të ngadalësimit derisa  hyjmë në shtrirjen përfundimtare të fushatës.

Skuadra e  Pep Guardiolës mundi Leicesterin 5-1 në “Etihad” për të shkuar plus 16 pikë larg Manchester United në krye të Premier Ligës, me të fundit cilët u mposhtën 1-0 në Newcastle dje, shkruan Gazeta Blic.

Guardiola e ka transformuar City këtë sezon pas një viti të debutimit në Manchester, ku ai nuk arriti të fitojë trofe për herë të parë në karrierën e tij menaxhuese.

Disa lojtarë kanë ndërmarrë hapa të mëdhenj përpara me ish-njeriun e Barcelonës, jo rastësisht Raheem Sterling, ka shënuar golin të 20-të këtë vit kundër Leicester, si dhe Leroy Sane dhe John Stones kanë qenë fantastik.

Megjithatë, një lojtar me të vërtetë ka shkëlqyer shumë.

Kevin De Bruyne është duke treguar së është pretendenti kryesor për PFA Lojtar i Vitit në Angli, falë performancave të tij mahnitëse deri më tani.

Ai bëri 3 asiste të shtunën, duke arritur në 18 asiste dhe 11 gola në 37 ndeshje në të gjitha garat.

Por ndikimi i tij në lojën e përgjithshme të Cityt është shumë më i madh se ato statistika, dhe pa dyshim do të këtë ambicie më të larta sesa çmimi i PFA që ai do ta merr pas disa muajve me shumë gjasa, shkruan Gazeta Blic

Reprezentuesi i Belgjikës duhet të ketë sytë tek çmimi prestigjioz i Topit të Artë, i cili është dominuar nga Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi në dekadën e fundit.

Dhe Guardiola beson se ai mund të thyejë monopolin e yllit te Real Madridit dhe yllit të Barcelonës – duke ndihmuar Cityn për suksesin e parë të tyre në Ligën e Kampionëve.

“Pa dyshim,” tha Guardiola kur u pyetën nëse De Bruyne është në gjendje të thyejë monopolin e Messit dhe Ronaldos. “Por nuk është një lojë, është e gjithë sezoni, çdo tre ditë, ai është duke luajtur në atë mënyrë.

“Ai e di – dhe të gjithë e dinë – për të qenë atje, ju duhet të fitoni tituj, tituj dhe tituj, sidomos një, mënyrën se si ai luan, është e vështirë për të gjetur një [më mirë] në Evropë.

“Duhet të jeni atje në fazat e fundit, pa u futur në fazat e fundit, nuk do të nominoheni për atë çmim”. tha Guardiola.

Por City për ta fituar Ligën e Kampionëve duhet të fillojë me eliminime qysh këtë mes javë kundër Basel.

E po ashtu deri në fazën finale mund të takohet me skuadra të fuqishme si Barcelona, Psg, Real Madrid, Bayern Munich apo Juventus.

Por nëse lojtarët e Guardiolës e sjellin trofeun e njohur të Champions League në Etihad, dhe nëse De Bruyne mund ta mbajë formën e tij, ai mund të jetë shumë lehtë fituesi i ardhshëm i Topit të Artë./Gazeta Blic

02/16/2019 23:51

Gattuso: Ndeshje e madhe, por kemi qenë me fat