Lajme

Glauk Konjufca: Edhe unë jam kriminel, kam aktakuzë dhe jam arrestuar

02/03/2020 21:55
nga:Gazeta Blic

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se pse ekzistojnë aktakuzat ndaj drejtorëve në Prizren.

“Është ngritur aktakuzë pasi rrëzuam disa dyqane pa leje të një biznes, Abi Çarshisë”, ka thënë Konjufca.

“Prokurori atje është fotografuar me biznesmenët dhe policinë, dhe u ngritë aktakuzë ndaj drejtorëve”, shtoi ai.

Tutje Konjufca tregon se edhe ndaj tij ka pasur aktakzuë.

“Edhe unë jam kriminel, kam aktakuzë dhe jam arrestuar”, thotë ai.

“Presidenti kishte këmbëngulur që të krijonte një ligj për të mos lënë persona me aktakuza të kandidonin për deputetë. Na mësynin me prokurorë që të bënin rreth 30 aktakuza ndaj nëse në mënyrë që të pamundësonte kandidimin dhe tani nuk do të vinte ndryshimi”,

05/28/2020 22:13

Konjufca: Po presim edhe mendimin e Komisionit të Venecias për dekretin e presidentit