Lajme

George W. Bush shpërthen në lot derisa i thotë lamtumirë ‘babait më të mirë që një djalë ose vajzë mund të ketë’

12/05/2018 19:39
nga:L I

Presidenti Xhorxh W. Bush dha një falënderim për babanë e tij në shërbimin e tij përkujtimor në Uashington, ku më pas shpërtheu në lot në fund të një lavdie pasi ai fliste qartë për presidentin e 41-të, si një baba të kujdesshëm, përcjellë GazetaBlic

‘Përmes lotëve na tregoni bekimet e njohjes dhe të dashurisë, një njeriu të madh dhe fisnik’, tha Bush për babain e tij, George H.W. Bush.

Ai e quajti atë ‘babai më i mirë që një djalë ose një vajzë mund të ketë’ – duke humbur qetësinë e tij dhe duke ulur kokën në mes të lotëve.

“Dhe në pikëllimin tonë, unë vetëm buzëqeshje do kem duke e ditur se babai është përqafuar tani me Robin dhe është duke mbajtur dorën e nënës,” tha Bush.

Robin Bush, ishte djali i dytë i Bushit, i cili vdiq në moshën e 3 vjeçare, nga leukemia, në vitin 1953.

Brenda një viti humbi edhe nënën edhe babain, George Bush me dedikime prekëse për prindërit

“E kam thirrur atë. I thashë baba, të dua që ke qenë një baba i mrekullueshëm. Dhe fjalët e fundit që ai do të thoshte ndonjëherë ishin: “Edhe unë të dua”, tha ai.

Bush, presidenti i parë që nga John Quincy Adams, gjithashtu foli për disa nga vlerat që babai i tij shfaqte në detyrë.

“Ai më tregoi se çfarë do të thotë të jesh president i cili shërben me integritet, vepron me dashuri në zemrën e tij për qytetarët e vendit tonë”, tha Bush./GazetaBlic