Lajme

Gazi lotsjellës i policisë serbe largon protestuesit nga rruga dhe Presidenca

07/09/2020 01:06
nga:Gazeta Blic

Aleksandar Vuçiq u tërhoq nga plani i tij për të vënë shtetrrethimin për parandalimin e Covid-19, por shpërndarjen e protestuesve e bëri gazi lotsjellës i policisë serbe ndaj tyre.

B92 raporton se në këto orë të vona në rrugë ku ishin protestuesit tanimë kanë dalë automjetet e pastrimit dhe ajo pjesë e qytetit po pastrohet pas demonstratave të sotshme. Xhandarmëria vazhdon të sigurojë pjesën rreth Presidencës së Serbisë, njofton Klan Kosova.

Protestuesit u shpërndanë nga bulevardi i “Mbreti Aleksandër” dhe rrugë të tjera përreth. Por, megjithatë gjatë protestës pati përleshje mes tyre dhe policisë.