Lajme

Flet Mustafa, tregon pse LDK e votoi Glauk Konjufcën më 26 dhjetor

01/16/2020 21:36
nga:B. D

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, në televizionin publik, ka dhënë detaje mbi atë se çfarë ndodhi në ditën kur Glauk Konjufca u zgjodh kryetar i Kuvendit, pa marrëveshje për koalicion mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje.

Mustafa thotë se ishte e qartë se partisë fituese i takonte posti i Kryeministrit, ndërsa, sipas tij, dihet që LDK-së i takonte kryeparlamentari dhe se e vetmja pozitë për të cilën do të harmonizoheshin, ishte ajo e Presidentit.

“E kemi pasur të ditur se kryeparlamentari i takon LDK-së. E vetmja gjë që kishte mbetur të harmonizoheshim ishte zotimi për Presidentin. Lindi një propozim i ri me 23 dhjetor. Ne i tham se ai propozim është kthim mbrapa”, ka thënë Mustafa.

Ai thotë se ditën kur u zgjodh Konjufca kryeparlamentar, LDK nuk mori asnjë përgjigje nga VV-ja dhe se në mbledhjen e Kryesisë së partisë thotë se u bisedua se partia e Albin Kurtit do të propozonte kandidatin e tyre.

“Më 26 dhjetor deri në orën 13 kur e mbajtëm mbledhjen, nuk patëm përgjigje se çfarë do të bëjnë ata, ne konsideruam se VV-ja do ta çonte kandidatin e vet. Ne morëm vendim që ta përkrahim që t’i hapim rrugë konstituimit të Kuvendit. Ne kemi llogaritur që nëse ajo bëhet (propozimi i kryeparlamentarit), atëherë VV e heq dorë nga partneriteti”, tha Mustafa.

05/28/2020 22:13

Konjufca: Po presim edhe mendimin e Komisionit të Venecias për dekretin e presidentit