Lajme

Flet Albin Kurti: Tregon nëse u takua me Grenell në Gjermani

02/15/2020 15:06
nga:Gazeta Blic

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka konfirmuar sot se në Mynih të Gjermanisë nuk është takuar me ambasadorin dhe Përfaqësuesin Special të Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Një gjë të tillë lideri i VV’së e ka thënë në një intervistë për ‘indeksonline’.

“Nuk kam pasur kësaj radhe takim me ambasadorin Grenell këtu. Këtu kam takime bilaterale të aranzhuara më herët. Por jam në kontakt me Grenell, të cilin përndryshe e kam takuar dy herë më herët”, ka thënë Kurti.

Kreu i qeverisë ka folur edhe për letrën e predisentit Macron dhe kërkesën e këtij të fundit për heqje të taksës, duke thënë se vendimin e tarifës 100 % do të heqin sapo të rivendoset masa e reciprocitetit.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Haki Abazi, tha për GazetaBlic se ata nuk kanë informacione që ka ndodhur një ngjarje e tillë.

“Jo nuk kemi informacione që ka ndodhë diçka e tillë”, tha Abazi për GazetaBlic.

Sekretari Pompeo dhe Ambasadori Grenell refuzojnë ta takojnë Kryeministrin Kurti

09/23/2020 08:58

Grenell: Natë e mahnitshme, serbët dhe amerikanët këndojnë së bashku