Lajme

Fatmir Limaj: Takimet e Parisit dhe Berlinit nuk e zhvendosin rolin e BE-së në dialog

05/15/2019 22:02
nga:Gazeta Blic

Fatmir Limaj, bashkëkryesues i delegacionit kosovar për dialogun me Serbinë, ka vlerësuar se Kosova nuk duhet të dialogojë në qoftë se Serbia nuk ofron njohjen.

Limaj në Zona B ka thënë se Kosova nuk duhet të largohet nga tavolina e dialogut, mirëpo nuk duhet të negociohet në qoftë se nuk ofrohet njohja e Kosovës nga ana e Serbisë.

“Nëse Vuçiqi thotë se kurrë nuk do ta njohë Kosovës, s’kemi çka me negociu. Negociatat vazhdojnë vetëm nëse ka njohje”.

Limaj gjithashtu ka folur edhe për Samitin e Berlinit dhe atë të Parisit që pritet të mbahet në qershor.

Ai ka theksuar rëndësinë e rolit të SHBA-ve në dialogun Kosovë-Serbi, përderisa ka theksuar se pa BE-në s’ka si të vazhdohet tutje.

“Angazhimi i Gjermanisë dhe Francës është lajm i mirë, tregon seriozitetin dhe përkushtimin e tyre për të ndihmuar zgjidhje në këtij problemi në ketë pjesë të rajonit”.

“Presim që SHBA-të ta kenë rolin e ndihmuesit dhe ky rol të fuqizohet. Kur flasim për SHBA-të nuk e përjashtojmë BE-në”.

“Takimet e Parisit dhe Berlinit nuk e zhvendosin rolin e BE-së në dialog”.

Limaj gjithashtu theksoi se në çfarëdo takimi biletaral Kosovë-Serbi do të jetë pjesë delegacioni shtetëror, përderisa sqaroi se takimet e krerëve shtetërorë të rajonit, si ai i Berlinit, janë normale dhe nuk janë negociata.