Lajme

Fatmir Limaj: Qeveri e rrëzoi veten

03/25/2020 14:05
nga:Gazeta Blic

Kryertari i Nismës Socialdemorkate Fatmir Limaj, në fjalën e tij para deputetëve ka thënë se Kosova gjendte në një krizë qeveritare tash e një muaj.

Sipas tij, kjo krizë u rëndua më shumë në momentin kur kryeministri Kurti hoqi besimin e partnerit të koalicionit LDK (me shkarkimin e ministrit Agim Veliu)

“Nuk ka vend në botë që qeveria e rrëzon vetën naa veprimet e veta”, ka thënë Limaj.

Sipas tij, ka qenë e panevosjhme përpalsja ndërmjet Kurtit e presdientit të vendit për ta shpallur të jashëzakonshme.

“Unë besoj se ëshët shkelur Kushtetuta e vendit, por këtë duhet ta thotë Gjykata dhe jo unë. Është mirë që vendimi i qeverisë është repsktuar nga qytetarët dhe policia e Kosovës”, ka thënë ai.

Ai ka bërë thirrje për unitet pas rrëzsimit të qeverisë duke thënë se Kosovën e presin vendime të mëdha që janë në interes nacional.

Kurti i kthehet Agim Veliut: Kurrë se deshi koalicionin

12/28/2020 22:04

“Albin Kurti qe 16 vjet është ngreh rrugëve për këtë ditë”