Sporti

Erling Haaland ka impresionuar me paraqitjet tek Dortmund, Juventusi e dëshiron transferimin e tij

04/10/2020 14:54
nga:Mergim Rreci

Juventus raportohet se mban skedat e çdo lëvizjeje rreth yllit të Borussia Dortmund, Erling Braut Haaland, i përgatitur të nisë një përpjekje të tretë për të nënshkruar Norvegjezin kur koha do të kalojë.

Calciomercato.com zbulon se drejtori sportiv Fabio Paratici tashmë kishte provuar ta sillte në Itali nga Molde në vitin 2018, kur adoleshenti norvegjez zgjodhi një transferim në RB Salzburg, ku ai mund të ishte një protagonist i menjëhershëm dhe anëtar i ekipit të parë, përcjell GazetaBlic.

Në janar, “Bianconeret” u lidhën përsëri me Haaland, i cili shënoi nëntë gola në tetë ndeshje gjermane të Bundesligës për Borussia Dortmund që nga ardhja e tij.

Pas shfaqjeve mbresëlënëse në Ligën e Kampionëve, duke shënuar tetë herë në fazën e grupeve për të ndjekur rekordin e tij tashmë të jashtëzakonshëm në top-fluturimin austriak, 19-vjeçari ishte i lidhur me një mori klubesh të larta në kontinent.

Gazeta pretendon se Juventus është ende i interesuar të mësojë në lidhje me situatën e të riut në Westfalenstadion, duke i kërkuar Mino Raiola të azhurnojë çdo lëvizje të mundshme rreth Haaland.

Juventus është ende në shënjestër të reprezentuesit norvegjez, por mund të duhet të presë një vit ose dy dhe të përgatitet të ketë një konkurrencë të ashpër për nënshkrimin e tij.