Geek

Elon Musk ‘ofendon’ Facebook-un pas kritikave ndaj tij

05/17/2020 16:06
nga:N S

Musk i bëri komentet drejtorit të inteligjencës artificiale të kompanisë Jerome Pesenti pasi ai kritikoi njohuritë e Musk për inteligjencën artificiale.

Komentet erdhën pas një raporti CNBC që thanë se studiues të shumtë anonimë thanë se ata i panë pikëpamjet e Musk mbi teknologjinë si të papërshtatshme, transmeton lajmi.net.

Musk ka paralajmëruar më parë se inteligjenca artificiale do të bëhet po aq inteligjent sa njerëzit dhe mund të kërcënojnë ekzistencën e njerëzimit, duke thënë se “ekziston një shans pesë deri në 10 për qind të suksesit (për ta bërë inteligjencën artificiale të sigurt)”.

Një ekzekutiv duke folur për CNBC, i cili kërkoi të mbetet anonim sepse kompania e tyre mund të punojë për një nga bizneset e Musk, tha që “Një pjesë e madhe e komunitetit mendojnë se ai është një shpërqendrim negativ”.

Në Twitter, Pesenti tha se shumë njerëz në komunitetin e inteligjencës artificiale do të ishin të lumtur të kritikonin Musk publikisht, duke deklaruar se Musk “nuk ka asnjë ide për atë që po flet, shkruan Independent. Si përgjigje, Musk thjesht shkroi në Twitter: “Facebook sucks”.

Ndërsa ekipi i Facebook refuzoi të jepte një koment zyrtar, Pesenti tha se ishte “mendimi personal” i tij, por që të tjerët në kompani – përfshirë Yann LeCun, një profesor në Universitetin e Nju Jorkut dhe një krye shkencëtar i inteligjencës artificiale në Facebook dhe Edward Grefenstette, një Facebook Shkencëtar i Kërkimit AI, u pajtua.

09/08/2020 13:29

Elon Musk është bërë personi i tretë më i pasur në botë