Geek

Elon Musk është bërë personi i tretë më i pasur në botë

09/08/2020 13:29
nga:N S

Musk tejkaloi bashkëthemeluesin e Facebook Mark Zuckerberg.

Vetëm themeluesi i Amazon Jeff Bezos dhe themeluesi i Microsoft Bill Gates renditen mbi Musk në indeks, me pasurinë e kombinuar të katër burrave më të pasur me një total prej më shumë se gjysmë trilion dollarësh, transmeton lajmi.net.

Të katër kanë parë fatin e tyre të rritet gjatë pandemisë së koronavirusit, pasi çmimet e aksioneve në ndërmarrjet kanë bërë që tendencat e tregut të rriten ndjeshëm.

Duke numëruar themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, si dhe ish-CEO i Microsoft Steve Ballmer, miliarderët e teknologjisë amerikane tani përbëjnë shtatë nga 10 njerëzit më të pasur.

Fitimet e kombinuara të pasurisë së shtatë burrave që nga fillimi i vitit 2020 tani arrijnë në 267.1 miliardë dollarë, duke marrë pasuri të përbashkëta në 780.6 miliardë dollarë.