Lajme

Eliot Engel: Marrëveshja Kosovë-Serbi t’i përfshijë të drejtat e shqiptarëve në Luginë

02/10/2020 23:51
nga:Gazeta Blic

Eliot Engel, kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, beson se një marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve Beograd-Prishtinë duhet të përfshijë të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Këtë deklaratë Engel e ka bërë në një letër drejtuar kryetarit të Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, duke e ftuar atë të vizitojë Uashningtonin për të diskutuar rreth kësaj çështje.

“Megjithëse e ardhmja e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës mbetet e paqartë, është e domosdoshme që çdo marrëveshje përfundimtare duhet të marrë parasysh edhe të drejtat e shqiptarëve dhe perspektivën për zhvillim ekonomik në Luginën e Preshevës”, ka thënë Engel, transmeton lajmi.net.

Ndërkohë, Arifi ka thënë se do t’i përgjigjet ftesës së Engelit dhe do të diskutojë në Uashnington për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën.

03/01/2020 09:54

Eliot Engel: Do të punojmë që një ditë ta festojmë pranimin e Kosovës në BE dhe NATO