Lajme

E zbulon Isa Mustafa: Ky është kushti përfundimtar i LDK-së për të hyrë në negociata

12/06/2018 20:38
nga:Gazeta Blic

Para se vendi të shkojë në zgjedhje dhe të krijohet institucionet e reja të Kosovës, Lidhja Demokratike nuk do ta votojë as edhe një marrëveshje e cila mund të vijë nga presidenti Hashim Thaçi apo Ekipi Negociator.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa në një intervistë për Rubikon të KTV-së ka thënë se ata do të jenë pjesë e dialogut, mirëpo pas zgjedhjeve.

“Thaçi mund të dialogojë, edhe pse s’ka të drejtë ta bëjë, dialogon qeveria dhe jo Thaçi. Mirëpo, ajo marrëveshje që vjen nga Thaçi në Kuvend, ai duhet ta dijë atë që, edhe Thaçi, edhe të tjerët që po insistojnë se LDK-ja nuk do ta votojë, asnjë marrëveshje për të cilën nuk jemi marrë vesh paraprakisht”.

“Gjithsesi, ne do të jemi pjesë e dialogut, pavarësisht sa do të marrim vota, kur të hyjmë në proces zgjedhor, ne do t’i themi opinionit se ne do të jemi pjesë e dialogut. Për neve, dialogun duhet ta udhëheqin institucionet e Republikës së Kosovës”.

Isa Mustafa: LDK ka këtë kërkesë urgjente për “shpëtimin” e vendit