Lajme

E thotë Albin Kurti në Gjermani: Taksën do ta heqim përfundimisht, por do ta vendosim reciprcotetin

02/15/2020 00:36
nga:Gazeta Blic

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka folur për media pas panelit që kishte në Munih.

Ai para gazetarëve ka folur për taksën 100% ndaj mallrave serbe, raporton Gazeta Blic.

“Taksën do ta heqim”, ka theksuar Kurti, ndonëse ka paralajmëruar se nuk do ta marrë për bazë këshillën e Grenell për mos vendosjes së reciprocitetit ndaj Serbisë.

Kurti ka theksuar se do të vendosin masën e reciprocitetit ndaj Serbisë, shkruan Gazeta Blic.

Ai është shprehur i bindur se shpejt do të rifillojnë bisedimet me Serbinë.

Kjo sipas tij do të ndodhë pas zgjedhjes së Qeverisë së re në Serbi.

Kurti tha për Radion Evropa e Lirë se nuk është takuar me Vuçiqin.

“Unë nuk jam takuar me Vuçiqin. Kemi qenë në një tryezë të rrumbullakët, ku kanë qenë të ftuar të gjithë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor”, tha Kurti, pas pjesëmarrjes në një diskutim mbi mundësitë për Ballkanin Perëndimor.

Ky diskutim u zhvillua në margjina të Forumit Ndërkombëtar të Sigurisë, i cili nisi punimet të premten në Mynih, me pjesëmarrjen e rreth 35 udhëheqësve të shteteve dhe qeverive.

I pyetur të komentojë debatin me dyer të mbyllura, për të cilin Vuçiq tha se ishte “i ashpër”, Kurti tha se nuk dëshiron të japë detaje, duke u thirrur në rregullat e organizatorit të panelit, që nuk lejojnë të bëhen publike pikëpamjet e pjesëmarrësve (Chatam House Rules).

Megjithatë, Kurti pranoi se ka pasur tensione në tryezën e rrumbullakët.

“Ai (Vuçiq) ndjeu shumë presion për shkak të asaj që thashë. Pastaj pasoi reagimi i tij me nervozizëm”, tha Kurti për Radion Evropa e Lirë./Gazeta Blic

“Çarja” e parë e koalicionit VV-LDK: Marrëveshja e nënshkruar Kosovë- Serbi për hekurudhat dhe autostardën

06/30/2020 11:59

Albin Kurti është fytyrë e një patrioti për këngëtaren e njohur nga Shqipëria