Fit&Sexy

Dy herë peshk në javë redukton rrezikun nga sëmundjet e zemrës

05/17/2018 19:39
nga:Gazeta Blic

Konsumimi i peshkut dy herë në javë ul rrezikun nga mbyllja e arterieve, sulmet në zemër dhe tru, zbulojnë ekspertët.

Asociacioni amerikan për zemër sugjeron konsumimin e 250mg të omega-3 në ditë.

Studimet e mëhershme kanë treguar se ata me nivele më të larta të omega-3 jetojnë më gjatë.

Peshku i vajit besohet se është i mirë për shëndetin e njeriut, me mundësi përfitimesh për zemër, tru, sy dhe ata që kanë probleme me arterie dhe demencë, transmeton KosovaPress.

Ekspertët amerikanë rekomandojnë njerëzit të konsumojnë salmon, makerel, haringa, sardina ose peshk tuna.

Studimi është publikuar në revistën Circulation.

01/23/2020 14:51

Doli të peshkojë, peshku i ngulet në qafë /Foto +18