Cool

Droni zbulon skenën mahnitëse të akullnajës të fshehur në Himalaje

06/26/2020 10:48
nga:Mergim Rreci

Teknologjia moderne ka revolucionarizuar në të gjitha aspektet e jetës sonë. Kur bëhet fjalë për fotografinë, dronët kanë ndryshuar në mënyrë dramatike fotografinë ajrore.

Dronët ofrojnë pamje magjepsëse të shpendëve për peizazhe, zona të gjera, terrene me rrezik dhe horizonte të largëta, transmeton lajmi.net.Përveç produkteve spektakolare artistike që ato krijojnë, dronët janë shumë të thjeshtë për t’u përdorur.

Gama malore e Himalajeve është një nga vendet më piktoreske në tokë. Mbulon rreth 2,400 km tokë dhe ujë dhe është shtëpia e biodiversitetit të pasur.

Himalajet janë depozita e tretë më e madhe e akullit dhe dëborës në botë, kështu që ka rreth 15 mijë akullnajat atje, shumë prej tyre të mëdha, disa më të vogla dhe shumë nuk janë zbuluar ende.

Drones gjithashtu mund të arrijnë lehtësisht peizazhe të rrezikshme dhe janë krijuar posaçërisht për gjurmimin dhe hartëzimin e rreziqeve natyrore.

Me ndihmën e dronit të tij, një fotograf zbuloi një ‘thesar’ të fshehur në Himalajet!Fotografi David Kaszlikowski është një emër i njohur në botën e fotografisë dhe ka marrë një numër çmimesh për punën e tij.

Ai është kryesisht një specialist i fotografisë malore, me aftësi fotografie nënujore dhe ajrore (pilotimi i multikopterëve).Ndërsa kërkonte një vendndodhje ideale për dokumentarin e tij, K2 Touching the Sky, Kaszlikowski dërgoi DJI Phantom Drone të tij për të hetuar zonën.

Ai e ngriti dhe fluturoi dronin mbi malin K2, maja e dytë më e lartë në botë.

Me një Canon 5D Mark III në një Tripod, Kaszlikowski përdori një ekspozim prej 30 sekondash për ta kapur atë. Me grilën e hapur, ai përdori një LED për të ndriçuar imazhin dhe për të krijuar një shkëlqim.

David ishte magjepsur prej saj dhe krenar për artin unik që ai ka krijuar.Kaszlikowski sqaroi se majat janë të bukura, por të përfaqësuara shumë në foto, kështu që ai u përpoq të bënte diçka të pazakontë.