Lajme

Dorëhiqet presidenti i Paraguait

05/28/2018 19:55
nga:Gazeta Blic

Presidenti i Paraguait, Horacio Cartes, dha dorëheqjen, në mënyrë që të marrë një vend në Senat.

Mandati i tij pesëvjeçar për president do të përfundojë në gusht dhe sipas Kushtetutës, pas përfundimit të mandatit, presidenti mund të bëhet anëtar i përjetshëm i Senatit, por pa të drejtë votimi, transmeton AP.

Megjithatë, Cartes fitoi një mandat të plotë në zgjedhjet e muajit të kaluar, i cili sipas agjencisë do ta ndihmojë atë të zgjasë ndikimin e tij politik në të ardhmen.

Me ligj, për t’u bërë senator, ai duhet më parë të japë dorëheqjen si president.

Dorëheqja duhet të konfirmohet nga Senati dhe deri në zgjedhjen e presidentit të ri, në krye të shtetit do të jetë zëvendës presidentja Alice Puchet.

06/26/2020 21:46

“Nuk është koha për foto restorantesh, por për dorëheqje!”