Sporti

Këta janë kandidatët për zgjedhjet presidenciale në Barcelonë, i katërti tërheqet në mesin e lotëve nga gara

01/14/2021 13:10
nga:Mergim Rreci

Emili Rousaud është tërhequr nga zgjedhjet e ardhshme presidenciale të Barcelonës.

Ish-nënkryetari i Barcës nuk ka arritur të arrijë shumën minimale të nënshkrimeve pas vërtetimit, përcjell GazetaBlic.

Këtë të enjte, sipas burimeve nga Komisioni i Menaxhimit, Rousaud i dha klubit të Barçës një dorëheqje zyrtare pa pritur për numërimin përfundimtar të nënshkrimeve të vërtetuara nga bordi zgjedhor, i cili duhet të përfundojë këtë të Enjte.

Të mërkurën në mbrëmje i njëjti kandidat shpjegoi se ai kishte 1,952 fletë votimi të vlefshme, 50 të pavlefshme dhe 500 në pritje të vlefshmërisë. Të hënën Rousaud kishte dorëzuar 2,510, një shifër pak më e lartë se 2,257 e nevojshme për të kapërcyer prerjen, por njoftimi i sotëm do të thotë vendim përfundimtar në këtë drejtim.

Kështu, Joan Laporta, Victor Font dhe Toni Freixa janë kandidatët e vetëm presidencialë përpara zgjedhjeve të planifikuara për 24 Janar.