Fit&Sexy

Disa ushqime ju ndihmojnë për problemet shëndetësore

12/16/2018 07:13
nga:A. R.
Harrojini barnat. Disa ushqime që ju ndihmojnë t’i luftoni disa nga dhimbjet dhe problemet shëndetësore më të shpeshta.

Dhimbje e muskujve- Qershitë, një grusht me këtë frut ose dy gota me lëng qershie në ditë, do të ndihmojnë që të zvogëloni dhimbjen e muskujve. Qershitë përmbajnë enzimë antiinflamatore si iboprofenot, por pa asnjë efekt anësor dhe efekt të kundërt në stomak dhe veshka.

Probleme me kujtesën- Farat e lulediellit, konsumoni një çerek filxhani në ditë. Farat e lulediellit janë të pasura me vitaminë E, që mbron neuronet në tru nga stresi i akumuluar, kështu që do të keni kujtesë më të mirë.

Mungesë përqendrimi- Vezët, konsumoni një vezë në ditë. Vezët përmbajnë lëndë ushqyese që ndihmojnë trurin të transmetojë urdhrat në pjesën tjetër të trupit tuaj dhe në të njëjtën kohë ruan strukturën e membranave qelizore.

Lëkurë me rrudha- Portokalli, konsumoni një portokall ose dy gota me lëng portokalli në ditë. Vitamina C ndihmon trupin që të prodhojë kolagjenin, një proteinë që e mban lëkurën të re.

Depresioni- Orizi ngjyrë kaf, konsumoni një filxhan të orizit të gatuar kaf në ditë. Karbohidratet ndihmojnë që të prodhojnë serotoninin që ndihmon me depresionin. Pagjumësia- Mishi i pulës – Konsumoni së paku 100 gramë në ditë. Mishi i pulës përmban një aminoacid që ndihmon trupin për të prodhuar hormonin melatonin që ndihmon për të fjetur më mirë.

Sytë e enjtur- Çaji i gjelbër, së paku një filxhan çaji të gjelbër në ditë. Ky çaj do të bëjë që rrathët e zinj rreth syve të zvogëlohen. Po ashtu, çaji i gjelbër ndihmon që ënjtja në trup të reduktohet.

Mungesë energjie- Bananet, konsumoni një banane në ditë. Banania është e pasur me potasium dhe magnezium që janë elementet kyçe për të prodhuar dhe ruajtur energjinë.