Lajme

Dështimi i referendumit në Zvicër, lajm i mirë për kosovarët

09/27/2020 20:59
nga:Sh Xh

Zviceranët të dielën dhanë mendimin e tyre në një referendum se a duhet të vazhdojë lëvizja e lirë në kufijtë e shtetit, me vendet e unionit.

Në rezultatet preliminare del se kjo nismë e SVP-së, partisë më të madhe në shtetin helvetik, nuk mori votat e nevojshme, që po del të jetë lajm i mirë për vendet si Kosova që presin liberalizimin e vizave.

Sipas iniciatorëve të kësaj nisme, lëvizja e lirë e njerëzve shkakton vetëm probleme dhe imigracioni duhet të kontrollohet pa lirinë e lëvizjes.

Del rezultati i referendumit që tregon se a vendosën zviceranët të bllokojnë lëvizjen e lirë me BE-në