Lajme

Dëshmitarja thotë se nuk e din se si pasaporta e saj kishte përfunduar në shtëpinë e Ukë Rugovës

01/14/2020 10:07
nga:Gazeta Blic

Dëshmitarja Hajrije Kutllovci, ka deklaruar se nuk e din se si pasaporta e saj kishte përfunduar në shtëpinë e Ukë Rugovës, pasi që ajo kishte aplikuar për vizë në Ambasadën e Italisë, në Prishtinë.

Një deklarim të tillë, ajo e ka bërë në seancën e së hënës, në rastin ku për dallavere me viza italiane akuzohen ish-deputeti Ukë Rugova, ish-ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Astrit Haraqija dhe tre persona të tjerë.

Për këtë rast, të akuzuar janë edhe 15 persona të tjerë, mirëpo ndaj tyre është veçuar procedura në mënyrë që rasti të përfundojë më shpejt, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Kutllovci, e ftuar si dëshmitare nga PSRK-ja, ka thënë se kishte aplikuar për vizë italiane, por që një të tillë, nuk kishte arritur që ta siguronte, pasi që sipas saj, ishte njoftuar nga ana e Ambasadës Italiane, se i kishte humbur pasaporta.

Më pas, ajo ka thënë se e kishin telefonuar nga policia dhe i kishin thënë se pasaporta e saj ishte gjetur te Ukë Rugova.

“Unë ju kom thanë edhe policëve se nuk e njoh Ukë Rugovën, as kurrë se kom pa. Unë s’kom pagu asnjë cent për vizë se edhe nuk e kom marrë në fund hiq”, ka thënë Kutllovci.

Por, ajo ka mohuar se kishte njohur të akuzuarin Florjan Petani, ashtu siç kishte deklaruar në polici, duke shtuar se nuk e ndien vetën të dëmtuar.

“Unë nuk jom e interesume ma kurrë me apliku për vizë, e as që e ndjej vetën të dëmtuar”, tha ajo në fund të dëshmisë së saj.

Ajo ka shtuar se kishte aplikuar për vizë italiane, pasi që kishte pasur probleme shëndetësore dhe kishte dashur të shkonte në Gjermani për kontroll.

Përveç saj, në seancën e së hënës janë dëgjuar edhe tre dëshmitarë të tjerë të ftuar nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), Fefzi Caka, Ahmet Lipaj dhe Shyqeri Zatriqi kanë dhënë dëshmitë e tyre, lidhur me aplikimin që kishin bërë për viza italiane, në periudha të ndryshme kohore.