Sporti

Del Piero zbulon pse ai preferon Kloppin para Guardiolas

05/14/2019 20:42
nga:Ideal

Alessandro Del Piero kanë zbuluar pse ai mendon se Jurgen Klopp është një menaxher më i mirë se Pep Guardiola.

Djelmoshat e Guardiolës arriti ta mposht Liverpoolin e Kloppit në titullin e Premierligës në ditën e fundit të sezonit, pasi u përplas me fitore në Brighton, shkruan GazetaBlic.

Megjithatë – duke folur për ‘Sky Italia’, Del Piero vlerësoi të dy menaxherët por më pas shpjegoi pse Klopp është njeriu i tij.

“Klopp apo Guardiola? Le t’i marrim të dy në Itali. Guardiola ka mësuar shumë, ka frymëzuar kaq shumë lojtarë – Ne po flasim për dy menaxherë me personalitete të ndryshme, le të themi se Klopp është më shumë një trajner i së ardhmes.

“Qëndrimi i tij ndaj mediave në situata pak a shumë të vështira e dëshmon atë. Më kujtohet se si u përball me finalen pas Botërorit. Zakonisht njëri është gjithmonë i zemëruar pasi humbi një finale, por ai e trajtoi atë më ndryshe.

“Duhet të them se ky qëndrim ka dhënë një freski të ndryshme dhe ekipi i tij e dëshmon atë. Ata kanë energji dhe entuziazëm.

“Me gjithë respektin ndaj Liverpoolit – nuk ka vetëm yje të mëdhenj, sigurisht mund të themi se Klopp ka përmirësuar shumë prej tyre, “përfundoi ai.

/GazetaBlic/