Lajme

‘Debat i dhunshëm në Kuvend, opozita ‘godet’ Albin Kurtin’, mediat serbe komentojnë seancën e djeshme të Kuvendit

02/04/2020 22:27
nga:N S

Udhëheqësi i partisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti njoftoi se gjatë mandatit të tij si kryeministër shërbimi ushtarak është i detyrueshëm, kështu e fillon artikullin portali serb Blic.

Në këtë artikull, shkruhet për kryeministrin Albin Kurti, disa detaje nga mbledhja e kryesisë së Kuvendit ditën e djeshme dhe pak nga jeta personale e tij. Po ashtu një përmbledhje është bërë edhe për akuzat që Kadri Veseli i është drejtuar Kurtit këtu hyn edhe Enver Hoxhaj, Time Kadrijaj, Kadri Veseli,  shkruan GazetaBlic.

Pasi që Kurti tha se shërbimi ushtarak është obligativ, antarja e AAK-së Time Kadrijaj i bëri pyetjen, ‘Vajza juaj do të shërbejë në ushtri? A do ta çoni në Norvegji apo do ta sillni në Kosovë’. Tutje, në këtë artikull shkruhet edhe për martesën e Albin Kurtit me norvegjezën Rita Knudsen Augestad, me të cilën ka një vajzë pesë vjeçare Leah. Hera e parë që Rita u paraqit në media ishte kur mohoi informacionin se po ndahej nga Kurti. Albin Kurti dhe Rita u martuan në Mars 2014. Çifti u  kurorëzuan në Prishtinë ku u dëshmuan nga Shpend Ahmeti, i cili asokohe ishte në VV, më vonë kundërshtari i tij politik, shkruan Blic.

Një përmbledhje i është bërë seancës së djeshme në Kuvend, nga mediat serbe duke komentuar disa nga fjalimet e opozitës.

Kadri Veseli: Albin Kurti nuk e njeh dhe nuk e do Kosovën

Ligjvënësit shqiptarë të opozitës në parlamentin e Kosovës kritikuan ashpër  koalicionin e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, ata e konsiderojnë të panatyrshme, kreu i PDK-së Kadri Veseli e pyeti Albin Kurtin nëse ai do të hynte në një dialog me Beogradin para se të gjendeshin të gjitha shqiptarët e humbur, siç u premtua. Veseli tha se Albin Kurti jo vetëm që nuk e njeh Kosovën  nuk e pëlqen dhe nuk e sheh atë si një vend për të jetuar. Antari i PDK-së e pyeti Kurtin nëse do të luftonte Serbinë apo ish anëtarët e të ashtuquajturës “Gjykatë Speciale“. Si është e mundur që nuk ka asnjë patriot midis ministrave të propozuar në kabinetin e qeverisë së re, ju i eliminuat ata nga asambleja. Duke njoftuar aktivitetet e partisë së tij, Veseli tha se ata do të kërkojnë përgjegjësi për çështjet më të ndjeshme të Kosovës nga lufta e deri më tani. Ne do të hapim dhe diskutojmë këtu të gjitha marrëveshjet e arritura në dialog, për të zbuluar të vërtetën nëse ekziston një tradhti apo jo? Nëse hyni në dialog pa kërkuar falje, pa u kthyer kockat e çdo shqiptari, siç u premtua, do të jeni tradhtar apo jo? Ne do të diskutojmë taksën e futur në Serbi. Do ta heqësh apo jo?  Ne do të diskutojmë “krimet e komunistëve jugosllavë ndaj shqiptarëve në Kosovë”, shtoi ai. Do të flasim gjithashtu për vrasjen e Astrit Deharit, për vdekjen e të cilit ju keni fajësuar çdo kundërshtar politik, përfshirë edhe ata nga koalicioni. Do të flasim për SHIK-un. Ne do të flasim gjithashtu për sulmet terroriste të organizatës ‘Syri i Popullit’, të individëve, familjeve dhe institucioneve – tha Veseli, duke akuzuar Kurtin se ishte kreu i asaj organizate terroriste. Ne do të diskutojmë, tha ai, gjithçka që nevojitet, dhe mbi të gjitha, vrasjet politike që shpesh u abuzuan gjatë fushatës. Sa i përket PDK-së, Veseli tha se partia do të ishte “kujdestari i të gjitha të mirave dhe të keqes që do të prekin Kosovën”. Duke folur në parlament, deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj, tha se Kurti ka çdo shans të bëhet një mashtrues rajonal, thuhet në lajmin e publikuar nga gazetarët serb.

Hoxhaj i tha Kurtit se ishte një demagog.

Kurti, është një demagog që nuk e shpjegoi me asnjë fjalë pse hoqi dorë nga uniteti i tij kombëtar, kujtoi që drejtuesi i Vetëvendosjes, derisa ishte në opozitë, kundërshtoi dialogun me Beogradin, dhe se shpesh kishte dhuna dhe gaz lotësjellës në parlament. Sipas Hoxhajt, mënyra sesi Kurti shkel çdo premtim të tij, me të vërtetë çon në udhëheqjen e vetëvendosjes duke u bërë “një mashtrues kombëtar  rajonal”. Mustafa e krahasoi me dy goditje, thjesht imagjinoni se çfarë do të bëjë Vucic nga ai – tha Hoxhaj.

Ambasadorët Kosnett dhe Abbott ishin të pranishëm në seancë, por jo Thaçi

Në seancën e parlamentit, i cili votojë një qeveri të përbashkët të Koalicionit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK , morën pjesë ambasadorët e SH.B.A.-së dhe Britanisë së Madhe, Philip Kosnett dhe Nicholas Abbott, por jo nga presidenti i institucionit të përkohshëm të Prishtinës, Hashim Thaçi. Zyra e kabinetit të Thaçit tha se presidenti i Kosovës nuk ishte i ftuar të marrë pjesë në seancë. Blic , po ashtu shkruan se presidenti i Kosovës më parë ishte detyruar të marrë pjesë në seancat parlamentare të votuara nga qeveria.

Familjet Rugova dhe Jashari bojkotuan debatin

Familjet e ish Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova dhe të ashtuquajturit Komandant Adem Jashari  bojkotuan seancën parlamentare. Kishte vende të ndara për anëtarët e të dy familjeve në parlament, por asnjë nuk u shfaq, përfundon Blic.

/GazetaBlic./

06/30/2020 11:59

Albin Kurti është fytyrë e një patrioti për këngëtaren e njohur nga Shqipëria