Sporti

Skuadra e tij kryesonte me 20 pikë përpara në Serie B, Inzaghi kërkon inkuadrimin në Serie A

03/29/2020 15:58
nga:Mergim Rreci

Trajneri Filippo Inzaghi ka pohuar që Benevento “meriton” të luajë në Serie A dhe është “gati të luajë në korrik ose gusht” nëse do të jetë nevoja.

Benevento ishte 20 pikë përpara nga Crotones së vendit të dytë në Serinë B dhe po kalonte një garë të pamposhtur me 19 ndeshje në Ligë.

Tani, Inzaghi ka frikë se pandemia e koronavirusit do të ndërpresë sezonën dhe do t’i parandalojë ata nga promovimi në nivelin e parë të futbollit italian.

“Unë nuk e kuptoj se si është e mundur të sugjerojmë që të mos e përfundojmë sezonin, mbase ka edhe interesa të tjera,” i tha ai Sky Sport Italia, përcjell GazetaBlic.

“Është një situatë e jashtëzakonshme, ne jemi gati të luajmë në korrik ose gusht, nuk do të hezoiojmë aspak.

“Lojtarët e mi dhe Presidenti im, të gjithë, meritojnë të luajnë në Serie A. Për hir të të gjithë sistemit, ne duhet të luajmë.

“Ai duhet të përfundojë në rregulloren e kampionatit. Dëgjoj shumë fjalime, por gjëja më e qartë dhe e drejtë për të bërë, është të rifilloni lojën. Askush nuk duhet të vuajë ”.