Sporti

Daniele De Rossi shumë afër të bëhet trajner i skuadrës së njohur në Serie A

07/03/2020 21:27
nga:Mergim Rreci

Daniele De Rossi mund të fillojë karrierën e tij stërvitore duke marrë përsipër punën e Fiorentinës, pretendon reporteri i Sky Sport Italia, Gianluca Di Marzio.

Fituesi i Kupës së Botës ka thënë tashmë se ai planifikon të kalojë në menaxhim, duke ndjekur gjurmët e babait të tij Alberto, i cili ka qenë trajneri i ekipit të të rinjve Romë për shumë vite, përcjell GazetaBlic.

De Rossi u tërhoq vetëm në janar pas përvojave në Romë dhe Boca Juniors, dhe do të kthehet 37 vjeç më vonë këtë muaj.

Fiorentina janë në kërkim të një trajneri të ri, pasi Beppe Iachini zëvendësoi Vincenzo Montella në dhjetor dhe po lufton për t’i mbajtur ata jashtë zonës së rënies.

Luciano Spalletti ishte përmendur si një kandidat i mundshëm për rolin, por ai ende është teknikisht nën kontratë me Interin deri në qershor 2021 dhe paga e tij mund të jetë gjithashtu një çështje.

Me siguri do të ishte intriguese për De Rossi, të cilit i ishte afruar Fiorentina për të luajtur për ta në verën e vitit 2019, kur kontrata e tij me Romën nuk u rinovua.

Ndërsa ai nuk ndihej i gatshëm të luante për një klub tjetër të Serisë A ndaj Romës së tij të dashur, do të ishte një situatë ndryshe si trajner.