Lajme

Daçiq: Takimi në Berlin s’do të jetë vendimtar pë çështjen e Kosovës

04/20/2019 22:27
nga:Gazeta Blic

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor në Berlin nuk do të jetë vendimtar për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Daçiq për televizionin e Serbisë Tv Prva tha se Gjermania këtë takim e ka organizuar pa u konsultuar me shtetet tjera pos Francës.

“Kjo është dëshmi se secili dëshiron të përfitoj në udhëheqje. Dhe nuk e kanë ftuar SHBA-në. Ai tubim nuk do të jetë vendimtar, se Serbia nuk do ta lejojë”, tha Daçiq për Tv Prva.

Ai më tej tha se do të vazhdojë presioni që të hiqet taksa ndaj Serbisë.