Sporti

Skuadra e tij u inkuadrua me një rekord sezonal në Serie A, Inazghi paralajmëron kundërshtarët

09/25/2020 14:51
nga:Mergim Rreci

Trajneri i Benevento, Filippo Inzaghi dëshiron t’u tregojë kundërshtarëve të tyre se skuadra e tij nuk është inkuadruar rastësisht në nivelin elitar të futbolllit italian.

Ish-trajneri i Milanit ndihmoi Benevento të kthehej në fluturimin e lartë një sezon rekord në sezonin 2019-20 në Serie B dhe ai ishte në një humor të fortë para ndeshjes së tyre të parë kundër Sampdoria në fushatën e re.

“Ka një ndjenjë të mirë, por lartësia do të na tregojë nëse kemi bërë mirë apo jo, si gjithmonë,” tha Inzaghi në një konferencë për shtyp, përcjell GazetaBlic.

“Pasi kemi luajtur një sezon të shkëlqyeshëm në Serie B, ne meritojmë të luajmë në terrene prestigjioze si Marassi.

“Ne do të përpiqemi të marrim rezultatin, por një Benevento pothuajse i përsosur do të jetë në Serie A”.

Nëse largohemi nga fusha duke treguar se kemi dhënë më të mirën tonë, atëherë nuk do të pendohemi.

“Nëse ne atëherë dalim të mundur, kjo do të thotë që kundërshtari ka qenë më i mirë.”

Inzaghi konfirmoi se Gianluca Lapadula do të jetë në dispozicion kundër Sampdoria.

“Gianluca është mirë dhe mund të luajë. Do të ketë pesë zëvendësime, dhe ato do të na japin një dorë të madhe.

“Ne do të kemi tre ndeshje brenda një jave, kështu që do të ketë vend për të gjithë.”

Skuadra e sapo promovuar është e etur të tregojë se është një anë e ndryshuar, pasi kthehet në avantazh.

“Kundërshtarët tanë duhet ta kuptojnë që era ka ndryshuar,” tha ai.

“Do të duhet angazhim dhe përqendrim, për çdo ndeshje të vetme.

“Kundërshtarët tanë duhet të kuptojnë se Benevento i parë në Serie A tre vjet më parë, nuk ekziston më”.

Kujtojmë që kjo do të jetë një garë interesante për shkak se edhe vëllai i tij, Simone Inzaghi do të jetë trajner i Lazios dhe do të kemi dy duele vëllezërish mes vete.

/GazetaBlic/