Sporti

Presidenti i Federatës së Italisë në futboll: Juventusi është një shembull për skuadrat e tjera në Serie A

03/29/2020 17:08
nga:Mergim Rreci

Presidenti i FIGC, Gabriele Gravina e ka përshëndetur Juventusin si “një shembull për të gjithë sistemin” pasi stafi i tyre pranoi ulje pagash.

Lojtarët e skuadrës së parë të Juve dhe trajneri Maurizio Sarri nuk do të marrë pagë deri në qershor, si pjesë e masës për të ndihmuar klubin të mbetet financiarisht i qëndrueshëm për kohëzgjatjen e pandemisë koronavirus.

“Marrëveshja e arritur nga Juventus është një shembull për të gjithë sistemin,” i tha Gravina ANSA, përcjell GazetaBlic.

“Falënderoj Giorgio Chiellini, shokët e tij të skuadrës dhe Maurizio Sarri, sepse pas bashkëpunimit që FIGC shpreson të ketë me ditë, ata vendosën interesa të përgjithshme në zemër të bisedave të tyre me klubin.

“Uniteti dhe solidariteti në botën e futbollit përfaqësojnë përgjigjen e parë të shkëlqyeshme për urgjencën që po përjetojmë, dhe që rrezikon të bëhen edhe më serioze nëse nuk rifillojmë të luajmë së shpejti.

“Vetëm përmes kontributit të të gjithë protagonistëve, secili prej tyre duke luajtur rolin e vet, ne do ta bëjmë futbollin më të fortë.”