Lajme

Covid-19 në botë: 562 mijë viktima dhe 12,6 milion të infektuar

07/11/2020 16:13
nga:Y I

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 12 milion, përkatësisht 12,631,065 sipas Worldometers.

Ndërkohë numri i viktimave ka arritur në 562,889.

Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA, me 136,671 viktima, ndërsa pas saj radhiten Brazili me 70,524, Britania e Madhe me 44,650, Italia me 34,938, Franca me 30,004 dhe Spanja me 28,403.

Ndërkaq, në Kinë, vendin e origjinës së virusit, numri total i vdekjeve është 4,634.

Në Shqipëri janë shënuar 85 viktima dhe janë infektuar 3,278 persona.

Pas shfaqjes në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, pandemia Covid-19 është përhapur në gjithë botën. Deri më tani 7,366,489 të infektuar e kanë mposhtur sëmundjen, kurse aktualisht ka mbi 4,6 milion raste aktive që presin të shërohen.