Lajme

Covid 19 në botë: 546 mijë viktima dhe rreth 12 milion të infektuar

07/08/2020 14:56
nga:Y I

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në rreth 12 milion, përkatësisht 11,955,112 sipas Worldometers.

Ndërkohë numri i viktimave ka arritur në 546,721.

Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA, me 133,972 viktima, ndërsa pas saj radhiten Brazili me 66,868, Britania e Madhe me 44,391, Italia me 34,899, Franca me 29,933 dhe Spanja me 28,392.

Ndërkaq, në Kinë, vendin e origjinës së virusit, numri total i vdekjeve është 4,634.

Në Shqipëri janë shënuar 81 viktima dhe janë infektuar 3,038 persona.

Pas shfaqjes në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, pandemia Covid-19 është përhapur në gjithë botën. Deri më tani 6,902,360 të infektuar e kanë mposhtur sëmundjen, kurse aktualisht ka mbi 4,5 milion raste aktive që presin të shërohen.