Geek

Çmimet e memorieve RAM “fluturojnë” në qiell

11/14/2017 13:25
nga:D.I

Memoria DRAM aktualisht po shënon çmime shumë të larta dhe sipas të gjitha gjasave trendi do të vazhdojë deri në fund të vitit.

Blerësit aktualisht paguajnë mesatarisht 5 për qind më shumë se sa në tremujorin e kaluar të këtij viti, transmeton KosovaPress.

Tre prodhuesit më të mëdhenj të memories DRAM: Samsung, SK Hynix dhe Micron fërkojnë duart me kënaqësi, pasi që rezultatet rezultati preliminar tregon se çmimet në treg do të vazhdojnë të rriten.

Prodhuesit e përmendur mbulojnë 95% të tregut dhe presin të shënojnë profite shtesë.

Shkaku kryesor i rritjes së çmimeve të memorieve janë kërkesat e industrisë së telefonave mobilë.

02/04/2017 14:57

Rama në Stamboll drekon me Erdogan: Diskutojmë projektin e aeroportit të Vlorës