Fit&Sexy

Çfarë duhet të dini për koronavirusin pikërisht sot?

05/04/2020 08:07
nga:N S

Administrata e Ushqimit dhe e Barnave në SHBA dje dha autorizimin eksperimental të ilaçeve për përdorim urgjent për të trajtuar pacientët e shtruar në spital me Covid-19 në gjendje të rëndë. Vendimi vjen vetëm disa ditë pasi një studim i financuar nga qeveria zbuloi se pacientët që morën remdesivir u shëruan më shpejt sesa pacientët e tjerë.

Gilead Pharmaceuticals fillimisht projektoi ilaçin antiviral për të trajtuar Ebola-n, por rezultatet ishin zhgënjyese. Përkundrazi, remdesivir është bërë trajtimi i parë i autorizuar në botë i terapisë për Covid-19.

Edhe pse mund të shpejtojë shërimin nga Covid-19, remdesivir nuk i ndalon njerëzit të infektohen me koronavirus. Ekspertët kanë nënvizuar vazhdimisht se pandemia nuk do të zhduket derisa një vaksinë efektive të jetë e disponueshme.

Gjykimet njerëzore për një vaksinë po bëhen në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani.
Koronavirusi është më i rrezikshëm se gripi për disa arsye. Është shumë më ngjitës dhe ka vrarë viktimat me një ritëm shumë më të shpejtë. Periudha e inkubacionit të koronavirusit duket shumë më e gjatë se ajo e gripit. Me gripin, njerëzit zakonisht fillojnë të ndihen të sëmurë një deri në katër ditë pas infeksionit. Për koronavirusin, megjithatë, mund të duhen deri në 14 ditë që njerëzit të ndjejnë simptoma.

Moti i ngrohtë nuk do ta ngadalësojë përhapjen e tij. Ekspertët thonë se shumë vdekje mund të parandalohen me qasjen në vaksinat ekzistuese të gripit. Por nuk ka vaksinë për koronavirusin.

Disa ekspertë thonë se numrat sugjerojnë se bllokimi mbarëkombëtar i vendit për të ndaluar përhapjen mund të funksionojë, tani për tani.

India është kthyer në vendin me numrin më të madh të vdekjeve dhe nga dita në ditë rastet e të infektuarve rriten me shifra alarmante.

Një studim i ri nga Koreja e Jugut detajon se si vendi u përball me shpërthimin e koronavirusit në një ndërtesë të lartë në Seul. Ndërhyrja e hershme përfshinte mbylljen e të gjithë bllokut, testimin e gjerë dhe karantinën e personave të infektuar së bashku me kontaktet e tyre.

Qasja e autorëve për identifikimin dhe kontrollin e koronavirusit mund të shërbejë si një plan për politikëbërësit vendorë dhe kombëtarë që munden të rihapin me siguri ekonominë, sipas një analisti mjekësor.