Fit&Sexy

Çfarë duhet të bëni nëse keni simptoma të lehta të koronavirusit, sipas mjekëve

04/01/2020 22:17
nga:N S

Tani për tani, nuk ka asnjë ilaç që është vërtetuar klinikisht që zvogëlon ashpërsinë e COVID-19 ose përshpejton shërimin.

Sidoqoftë, shumica e njerëzve që sëmuren nga coronavirusi do të kenë simptoma të buta dhe mund të shërohen në shtëpi, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

“Vetë-menaxhimi në shtëpi për simptoma të buta do të ishte i ngjashëm me ftohjet e tjera ose gripin: pushoni, qëndroni të hidratuar, qëndroni i izoluar larg anëtarëve të tjerë të familjes”, thotë Abraar Karan, një mjek në Shkollën Mjekësore në Harvard.

Sipas tij, kjo këshillë e fundit, vetë-izolimi, është më e rëndësishme me COVID-19 sesa gripi ose ftohja.

Ai tha se pacientët gjithashtu mund të përdorin ilaçe pa recetë si Tylenol për të menaxhuar ethet që shpesh shoqërojnë COVID-19.

05/31/2020 20:44

Hapja e kafiterive, çerdheve e kufijve, këto janë vendimet që morri sot Qeveria Kurti!